iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

"Wiosna ach to Ty". Jak zapowiadają się trendy wiosna/lato 2014? Wygodnie, na sportowo, z połyskiem. Do tego transparentność, plisy, koszule i ogrom koloru. Widoczne nadruki, wzory przyciągają uwagę, są jak dzieła sztuki w galerii. Ma się wrażenie, że projektanci stosowali przeróżne techniki, takie jak: malarstwo abstrakcyjne, grafika, kolaż. Na ubraniach widoczne są odwołania do kubizmu. Wzorzyste tkaniny przypominają obrazy Picassa czy murale: "El Mac, Mesa, Gabriel Specter, Stinkfish, Jeanne Detallante i Pierre Mornet". W skrócie: ubrania to sztuka, a wybieg  to galeria mody.

A gdzie jeszcze w modzie widać sztukę?


Sztuka swym zasięgiem obejmuje również dodatki, akcesoria w tym opakowania kosmetyków, które czasami projektują sami projektanci mody. Przykładem jest Alber Elbaz, który w roku 2013 dla Lancome nakreślił serie opakowań tuszu do rzęs, do cieni, a nawet pudełko do sztucznych rzęs, gdzie inspiracją były oczy. Wzory  na opakowaniach to radosne, kreskówki.
Nic tak nie zachwyca oka, jak piękne, wzorzyste, wielobarwne chusty od Hermesa, które bardzo dobrze by się odnalazły na ścianach jako obrazy. Czytając historię powstawania chust już jesteśmy w kręgu sztuki, poezji: "Delikatny początek. Czysto narysowane linie, czarne i białe na jedwabiu. Obietnica obfitości".


Zatem jak powstaje jedwabna apaszka?


W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że jedwab jest tkaniną naturalną i powstaje w dość szczególny sposób, który jest mało atrakcyjny. Ale coś za coś, a w tym przypadku liczy się efekt końcowy. Ciekawostką może być fakt, że kiedyś tkaczki w Anglii zabierały do pracy dzieci, które zjadały zerwane nici w czasie tkania jedwabiu, z których kobiety były rozliczane, co stanowiło cenne źródło białka dla dzieci.
Pozyskanie surowca na jedwab zaczyna od larw jedwabnika i ich kokonów z których są pozyskiwane nici do produkcji jedwabiu. Przelicznik powstawania jednej apaszki to: 90 centymetrów materiału, 65 gram jedwabiu, 250 kokonów i aż 2 lata produkcji.
Proces tworzenia jedwabnego obrazu odbywa się we Francji w Lyonie, gdzie grupa projektantów uzgadnia temat przewodni, który ulega sezonowości. Liczna grupa artystów maluje wzory, na podstawie których powstaną chusty. Każdy kolor apaszki, który tworzy wzór jest nanoszony oddzielnie, co wymaga wielu godzin pracy. Powstaje matryca, odbywa się proces drukowania wzoru na jedwabiu. Podaję się go kąpieli parowej dzięki której jest miękki. Następnie wycina się kwadraty, które zamieniają się w apaszki, które podobno są sprzedawane na świecie co dwadzieścia pięć sekund jedna. Ten kolorowy kawałek jedwabiu jest i był ceniony przez koronowane głowy, takie jak Królowa Elżbieta II czy ikony mody Grace Kelly czy Jacqueline Kennedy Onassis.


Dobrym uzupełnieniem będzie film: Jedwab oraz instruktażowy filmik Hermesa o sposobach wiązania chustek.

Karolina


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-03-15 10:40
Ogólne moda, wiosna, hermes, trendy, lato, dodatki, akcesoria, jedwab, apaszki, chustki, lancom Komentarze (0)