iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 

 

Moda to zjawisko bardzo dynamiczne. Mimo to istnieją pewne kanony, które są niezmienne, eleganckie, są doskonałe? Stanowią znak charakterystyczny dla ich twórców, którzy wytyczyli kierunek w którym podążają nowi projektanci. Dobrze opisują to słowa z tekstu Piotra Zachary: "Większość  współczesnych projektantów albo ostentacyjnie inspiruje się przeszłością i próbuje zmodernizować coś, co wymyślił dawno temu ktoś inny, albo ostro wybiegają w przyszłość, eksperymentuje z krojem, z nowymi materiałami." Harpers Bazar Polska, nr 07, wrzesień 2013, s. 146.

Przedstawię trzy sylwetki, które wywarły duży wpływ na modę, obecnych projektantów i odbiorców mody czyli zwykłych ludzi. Przypomnijmy sobie kanony, które w ostatnim czasie powróciły do łask i po raz kolejny udowodniły, że są nieśmiertelne.

Taką znaczącą kreatorką mody była mademoiselle Gabrielle Chanel. Nie tylko uwolniła kobiety z niewygodnych gorsetów, ale wypromowała/wprowadziła na salony małą czarną, którą wcześniej noszono tylko w czasie żałoby. Dzisiaj bez niej nie można się obejść czy stworzyć "klasycznej setki" to jest taki must have. Bluzki, sukienki odarła z nadmiernej ilości koronek. Stroje mają być wygodne, funkcjonalne, ale Chic! Zaprojektowała bawełniany T-shirt w paski, a  do damskiej garderoby dodała sweter. Ubrania zaczęto szyć z nowych tkanin takich jak np. dżersej. Innym znakiem są tweedowe* garsonki z krótkimi żakietami oraz ozdobnymi guzikami z logo Chanel. Specjaliści od mody uważają, że "Chanelki" odniosły taki duży sukces dzięki temu że, zawierają pierwiastek żeński i męski. Kapelusze stały się lżejsze i mniej rzucające się w oczy. Stworzyła linię sztucznej biżuterii. Zmieniła sposób osadzania diamentów - styl narzuca nie kamień lecz linia. Wybiera wzór m.in. gwiazdy można powiedzieć że, "zdejmuje gwiazdy z paryskiego nieba". A sposób prezentowania diamentowej biżuterii na manekinach wywołuje niemały skandal wśród jubilerów. Stworzyła również wzór w tak zwaną kurzą stopkę, pikowane torebki na łańcuszku czy czarno białe buty i na końcu najbardziej zmysłowy znak rozpoznawczy  to perfumy Chanel nr 5, które składają się z około 80 składników.

Czy to tyle czy aż tyle? Nie wspominając, że stworzyła dom mody, który do dzisiaj działa i zajmuje wysoką pozycje w świecie mody - dyktuje kanony.

cdn.

*Z tweedu szyto ubrania wyłącznie dla mężczyzn.

Karolina


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-03 13:52
Ogólne Komentarze (0)

Komentarze